К основному контенту

Зірки Кіровоградщини


Наразі кіровоградський футбол переживає підйом − «Олександрія» повернулась до елітного дивізіону, в першій лізі честь обласного центру захищає «Зірка», а «Украгроком» із Олександрійського району дебютував у другій лізі. Відтак, регіон, що передусім завжди славився своїм футбольним експортом, сподівається на скорі успіхи і на власних теренах.

Спадок братів Ельворті
Більш-менш точної дати зародження футболу на території сучасної Кіровоградщини в архівах не збереглося. Зате достеменно відомо, що на початку XX  завезли гру мільйонів у тодішній Єлисаветград англійці, котрі працювали на заводі братів Роберта і Томаса Ельворті. Вони ж спорудили перший в місті стадіон, вірогідніше всього, в період з 1907 по 1910 роки. Поступово новий спорт набирав популярності й серед корінного населення. З 2009-го починається запекле суперництво між командами заводу та чоловічої гімназії.

Війни не завада
Поширенню футболу не завадили ні Перша світова, ні громадянська війни, хоча регулярні змагання відновились лише в 1921-му. У дореволюційні роки провідними колективами міста були «Сфінкс», «Блискавка», «Діагор». У 1922-му при робітничому клубі сформувалися дві команди, за котрі грали робітники заводів «Червоний профінтерн» та «Червона зірка» (колишній завод Ельворті). А через рік їхні склади переформатували так, що у кожній команді виступали виключно працівники одного заводу.

Головна команда області
І саме «Червоній зірці», котра згодом переходила під егіду різних відомств та була відома під іменами «Металіст» (1928-1935), «Сільмаш» (1935-1943), «Трактор» (1949-1951), «Торпедо» (1951-1957), «Зірка» (1958-1961, 1963-1993, 1998-донині), «Динамо» (1962), «Зірка-НІБАС» (1993-1997), зрештою і судилось стати флагманом футбольної Кіровоградщини. Щоправда, в довоєнний період команда упевнено себе почувала лише на регіональному рівні, тоді як на республіканській арені здебільшого пасла задніх.

Перші успіхи
На початку 1950-х під крилом «Червоної зірки» почав збиратися новий перспективний колектив. У 1953-му він під ім’ям «Торпедо» досяг першого гучного успіху, перемігши в фіналі Кубку УРСР полтавський «Колгоспник» (3:1). Через два сезони кіровоградці виграли першість у своїй підгрупі, а потім в фінальній пульці вибороли бронзові нагороди чемпіонату країни. Уже тоді місто було готове отримати власну команду майстрів. Однак довелося чекати аж до 1958 року, коли був розширений клас «Б» чемпіонату СРСР, в склад котрого включили і кіровоградську «Зірку».

Іще два кубки
Упродовж восьми наступних сезонів команда чотири рази входила до трійки призерів зони. Потім шість років провела у другій групі класу «А», а з 1971-го «Зірка» змагалась у чемпіонаті Союзу серед команд другої ліги української зони. У 1973 і 1975 роках вона повторила своє найвище досягнення, двічі завоювавши Кубок України. У першому випадку кіровоградці здолали івано-франківський «Спартак» (1:0), а в другому в двоматчевому протистоянні виявилися сильнішими за сімферопольську «Таврію» (2:0, 1:2).

Відродження за незалежності
На початку 80-х «Зірка» помітно потьмяніла і перейшла в розряд аутсайдерів, а в 1990 і 1991 роках посідала місця, які мали позбавити її статусу майстрів, але обидва рази залишалась серед учасників чемпіонату. Відродження колективу почалось уже за часів незалежності. У 1993-му команду під крило взяв власник фірми «НІБАС» Василь Ковальський, а на посаду наставника був запрошений Олександр Іщенко, котрий у її складі двічі завойовував Кубок УРСР.

Найвищі досягнення
У прем’єрному сезоні роботи в Кіровограді Іщенко вивів «Зірку» з другої до першої ліги, а в наступному розіграші команда дуже впевнено завоювала путівку до елітного дивізіону. Сезон-1995/96 став для неї справжнім зоряним часом: у дебютній кампанії у вищій лізі «Зірка» посіла шосте місце, здобувши наприкінці першості одну із найвидатніших своїх перемог − удома над беззмінним у ті роки чемпіоном України київським «Динамо» (2:1).

Прощання з елітою
У наступному сезоні «Зірка-НІБАС» посіла десяту сходинку, однак втратила Іщенка, у котрого виникли непорозуміння з керівництвом клубу. Далі ще впродовж двох сезонів кіровоградці фінішували на 11-й позиції, але фінансова скрута таки далася взнаки, і в розіграші-1999/2000 команда залишила еліту. На той час компанія «НІБАС» вже перестала фінансувати «Зірку», котра перейшла під крило міської влади. До її керма повернувся Іщенко, але і його зусиль не вистачило для порятунку.

Нове народження «Зірки»
Кіровоградський колектив повернувся до кола найкращих у сезоні-2003/04, однак за його підсумками мав понизитись у класі. Втім, сталося ще гірше − через фінансові негаразди команда опинилась одразу в другій лізі, а невдовзі взагалі втратила професіональний статус. Відродилась вона у 2008-му, коли кіровоградський «Олімпік» був перейменований на «Зірку». Досі періодично відчуваючи серйозні проблеми з грошами, «Зірка» наразі змагається в першій лізі чемпіонату України.

Олександрійські традиції
Тим часом реноме кіровоградського футболу в Прем’єр-лізі підтримує ПФК «Олександрія», котра повернулася в еліту після восьмирічної перерви. Загалом, футбол в Олександрії почав культивуватися майже одночасно із Кіровоградом. За Радянських часів місцевий колектив «Шахтар», що представляв підприємство «Олександріявугілля», складав добру конкуренцію командам з обласного центру. Із 1962 по 1970 роки мав статус команди майстрів, а потім успішно виступав у чемпіонаті України серед колективів фізкультури.

Другий представник в еліті
У 1990 році за ініціативи директора заводу «Поліграфтехніка» Миколи Лавренка була створена однойменна команда, котра сходу виграла чемпіонат області та швидко пройшла шлях до професіонального рівня. Прем’єрний для незалежної України чемпіонат-1992 олександрійці розпочали в першій лізі, фінішувавши на третьому місці в своїй підгрупі. У сезоні-2001/02 «Поліграфтехніка» вперше відчула смак боротьби у вищій лізі, однак протрималась в топ-компанії лише два розіграші.

Занепад та ренесанс
Причиною краху команди, як це часто тоді траплялось, став брак фінансування. Через це у 2003-му клуб припинив своє членство в Професіональній футбольній лізі, однак з сезону-2004/05 уже під ім’ям «Олександрія» розпочав новий шлях до вершин. Упевнено вигравши турнір у першій лізі-2010/11 під керівництвом Володимира Шарана, олександрійський колектив повернувся до еліти і тепер сподівається надовго закріпитись в когорті провідних 16 клубів країни.

Порятунок від «Олімпіка»
«Зірка» та «Олександрія», звісно, завжди були поза конкуренцією в області, однак на увагу заслуговують й інші колективи Кіровоградщини, котрі скуштували «професіональної» гри. Про олександрійський «Шахтар» згадано вище. Кіровоградський дитячо-юнацький клуб «Олімпік» отримав професіональний статус в липні 2007-го, а через рік був перейменований у «Зірку», давши можливість відродитися головній команді області. Згодом був відновлений і «Олімпік», що наразі виступає в аматорській першості.

Головківка серед професіоналів
Нині в другій лізі регіон представляє перспективна команда «Украгроком» з Олександрійського району. Клуб юридично зареєстрований у ПФЛ в смт Приютівка, однак домашні матчі проводить на стадіоні в селі Головківка. Заснований у 2008 році, «Украгроком» тричі встиг завоювати кубок області та стати чемпіоном Кіровоградщини-2010. У сезоні-2010/2011 клуб намагався заявитись в другу лігу, але не виконав вимоги ліцензування. Однак 20 червня 2011-го йому таки було надано професіональний статус.

Источник: ffu.org.ua

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога

Небывалые по размаху военные учения у границ РФ

Небывалые по размаху военные учения у границ РФ проводит Финляндия - Wall Street Journal Более трех тысяч финских солдат и широкий контингент солдат НАТО проходят учения под командованием Альянса. Кроме финнов задействованы военные США, Великобритании, Эстонии и Латвии.

Нові санкції ЄС проти росії торкнуться «Сбербанку» та нафти — голова Єврокомісії

Наступний пакет санкцій Євросоюзу проти росії буде стосуватися найбільшого банку рф «Сбербанку» та поставок нафти. Про це повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн німецькому виданню Bild am Sonntag, передає Reuters. Так, її попросили назвати ключові моменти шостого пакета санкцій. «Ми дивимося далі на банківський сектор, особливо на «Сбербанк», на частку якого припадає 37% російського банківського сектора. І, звісно, ​​є питання енергетики», — сказала вона. ЄС поки що не запроваджував санкції проти найбільшого банку рф, оскільки він, разом з «Газпромбанком», є одним з основних каналів розрахунків за російські нафту і газ, які країни ЄС купують, попри війну в Україні. Вона також повідомила, що ЄС працює над «розумними механізмами», щоб нафта також могла потрапити під санкції. За словами фон дер Ляєн, ЄС остерігається від негайного ембарго на російську нафту, оскільки це може призвести до різкого зростання цін на неї, а отже, і зростання доходів Путіна. Посилення санкцій Нагадає...

Матч збірних України та Чехії відбудеться у Львові

  У середу, 18 липня, делегація Федерації футболу України та її комерційного партнера ПрАТ «Україна Футбол Інтернешнл» на чолі з віце-президентом ФФУ Володимиром Лашкулом відвідали Львів. Під час цього візиту була проінспектована «Арена Львів», після чого відбулася нарада у міській раді за участю мера Андрія Садового.   На засіданні був відпрацьований план дій щодо проведення товариського матчу між національними збірними України та Чехії у місті Лева 15 серпня 2012 року(початок о 21:00).   Зазначимо, що продаж квитків на сайті  www.ufi.com.ua  стартує 20 липня. У магазинах мережі «ВухоКом» Ви зможете купити квитки, починаючи з 30 липня. Ціни заповітних перепусток на «Арену Львів» наступні: 30, 50, 70, 80 та 100 грн., в ресторанну зону − 600 грн. та 700 грн. (до вартості цих квитків включені їжа, напої та перепустка для паркування на території стадіону).

Прес-конференця головного тренера національної збірної команди України Михайла Фоменко

Головний тренер національної збірної команди України Михайло Фоменко на післяматчевій прес-конференції поділився враженнями щодо першого матчу плей-офф кваліфікації ЧС-2014 зі збірною Франції, який завершився з рахунком 2:0 на користь української збірної.   - Михайле Івановичу, чи залишилися у Вас ще сили коментувати цей неймовірний матч? Як Ви можете прокоментувати вилучення Кучера на останніх хвилинах зустрічі?   - Я вже вчора говорив, що футболісти витратили багато емоцій і сил в іграх чемпіонату України і єврокубках. Хочеться лише подякувати хлопцям. Психологія виявилася вирішальним моментом у цій зустрічі. Хлопці проявили себе, забили важливі м'ячі. Що стосується жовтих карток та вилучення Кучера: доведеться заглядати в резерви. У нас є 25 гравців у списку, тому на цих позиціях буде кому грати у Франції. Гра буде складна. І вже зараз треба думати про майбутній матч і готуватися до нього.   -  І все-таки, що Ви скажете про епізод з вилученням Кучера? Чи не здалося Вам, що в ост...

Полиция России

1 августа в России миллицию заменили полицией. В чём же отличия? Что поменялось для россиян и служащих правопорядка? По сути полиция и милиция выполняют одни и те же функции, защита правопорядка и законности. Полиция России предназначена для защиты жизни, здоровья, прав и свобод граждан Российской Федерации, иностранных граждан, лиц без гражданства; для противодействия преступности , охраны общественного порядка, собственности и для обеспечения общественной безопасности. В пределах своей компетенции руководство деятельностью полиции осуществляют Президент Российской Федерации непосредственно или через Министра внутренних дел. Милиция - это нерегулярные вооружённые формирования, используемые в том числе и для поддержания общеcтвенного порядка, формируемые из добровольцев и не входящие в состав официальной системы государственных правоохранительных органов. Т.е. по своей сути милиция - это добровольные формирования...

Польша ввела для граждан Беларуси бесплатные визы

Польша с 1 января ввела для граждан Беларуси бесплатные национальные визы и одновременно запретила въезд на свою территорию лицам, причастным к политическим репрессиям против экс-кандидатов в президенты Беларуси и участников митинга, который состоялся в Минске 19 декабря, в день президентских выборов. Соответствующее постановление подписал министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский. «Это проявление солидарности и глубокого уважения к белорусскому народу, который во время выборов 19 декабря высказал поддержку демократичным институтам. Мы хотим помочь нашим соседям в укреплении европейского самосознания с помощью более частых контактов с поляками и другими гражданами Евросоюза», – цитирует Еврорадио комментарий МИД Польши. Стоимость национальной польской визы для граждан Беларуси составляла 20 евро.   По материалам УНИАН

Россия, проснись!

Россия, проснись!  Твои сыновья идут на войну, даже не зная об этом. Они гибнут, из-за чьих-то больных идей. Под видом учений их направляют участвовать в войне на территории Украины. Солдаты, попавшие в плен удивлены, что находятся на Украине в зоне боевых действий, о настоящей дислокации и боевых целях знают только офицеры. Матери - спасайте своих сыновей! Вот, что сообщают СМИ: " В селе Выбуты под Псковом утром 25 августа прошлого похороны десантников, которые погибли при неизвестных обстоятельствах. Об этом сообщает российское издание Slon со ссылкой на местные источники. Очевидец отпевание погибших, на котором присутствовали около ста человек, рассказал, что дата и обстоятельства гибели бойцов не назывались, были озвучены только имена. Похороны прошли на кладбище рядом с военным полигоном. Другому источнику Slon в Пскове удалось обнаружить на кладбище в Вибутах две свежие могилы с венками от подразделений псковских ВДВ. Могилы принадлежат бойцам Кічаткіну и Осипову. ...

Аппарат космического корабля "Союз ТМА-20" приземлился в Казахстане

Спускаемый аппарат космического корабля "Союз ТМА-20" утром во вторник, 24 мая, приземлился в Казахстане. Как сообщает РИА Новости со ссылкой на Центр управления полетами Федерального космического агентства, экипаж из трех человек перенес посадку нормально. "Союз" доставил на Землю с МКС российского космонавта Дмитрия Кондратьева, астронавта Европейского космического агентства итальянца Паоло Несполи и астронавта НАСА Кэтрин Колман. После выхода из капсулы космонавтов осмотрят врачи, после чего их перевезут на аэродром Караганды, а оттуда - в Звездный городок в Подмосковье. "Интерфакс" сообщает, что вместе с экипажем из космоса вернулись мухи дрозофилы, с помощью которых изучалось влияние космического полета на живые организмы. Посадку аппарата обеспечивали три самолета и 14 вертолетов, а также семь поисково-эвакуационных машин. Как сообщается на сайте Центра управления полетами, "Союз ТМА-20" отстыковался от МКС 24 мая в 1:35 по м...